Този инструмент за самооценка е разработен като част от проекта STEMS (Подпомагане на учителите и персонала при мотивиране на обучаващи се за възрастни), за да помогне на участниците: учители / обучители / преподаватели, участващи в образованието за възрастни, и членове на необразователния персонал за проследяване, оценка и наблюдение развитието на тяхната компетентност във връзка с мотивирането на участието на възрастни в ученето.
Инструментът за самооценка насърчава участниците да разсъждават върху своите методи на преподаване на рекламни стратегии, които използват, за да ангажират възрастните в учебния процес. Той представлява полезен инструмент за оценка на необходимите знания / компетенции за привличане на участниците и задържането им през целия процес. Освен това инструментът дава възможност на участниците да следят своя напредък и да записват своя опит от преподаването и работата с възрастни учащи се.
Този инструмент е само първата стъпка от учебния път, предвиден от проекта STEMS (stems-project.eu). Бенефициентите, които ще участват в оценката на самооценката (обучители, учители, персонал) се насърчават да присъстват на учебна програма, която ще се съсредоточи върху повишаване на техните компетенции за мотивиране на участието и подкрепа на упоритостта на възрастните в ученето.
Основните цели на инструмента за самооценка са:
- да насърчи участниците да размишляват върху своите компетенции / стратегии и инструменти за мотивиране и ангажиране на възрастни учащи, както и запазване на тяхната упоритост в ученето;
- да им помогне да оценят своите мотивационни компетенции, както и силните и слабите страни и да отговорят по-добре на нуждите на доставчиците на образование за възрастни и учащите възрастни;
- да предоставят на участниците полезен инструмент, който може да се използва за проследяване на техния напредък и преодоляване на препятствията;
- да насърчи по-добра комуникация и разбиране на нуждите на възрастните обучаеми чрез използването на ИКТ;
- да помага на учителите да идентифицират бариерите, които възпрепятстват участието и упоритостта на възрастните в ученето.
Съдържание на инструмента за самооценка
Този инструмент е предназначен да се използва преди, по време и след обучение за професионално развитие - така че участниците (учители / обучители / възпитатели и необразователен персонал) да могат да проследят първоначалното си ниво на компетентност с това как напредват по време на курса и да го сравнят с крайното ниво след завършване на курса.
Първоначалната оценка с помощта на инструмента за самооценка ще бъде използвана за определяне на съществуващото ниво на мотивационна компетентност, а средните и крайните оценки за измерване на напредъка.
Състои се от набор от изявления за ключови категории, върху които участниците трябва да размислят и след това да отбележат доколко са съгласни с твърдението или да отбележат колко високо е нивото им на компетентност.
Включените категории са следните:
- Теория за обучение на възрастни
- Междуличностна комуникация
- Управление на обучаеми
- Ангажираност и упоритост на обучаемите
- Използване на ИКТ инструменти
- Маркетинг в обучението
Всяка категория е описана накратко, за да помогне на участника да разбере какво означава добро ниво на знания за всяка от категориите. По този начин участникът може да визуализира основните резултати или доказателства, които се изискват за добро ниво на тази компетентност.
Във всяка категория участниците могат да намерят набор от твърдения, състоящи се от описания „мога да разбера / разбера / насърча“, за да улеснят размисъл и самооценка на компетентностите, свързани с преподаването и мотивирането на възрастни обучаеми.
Скала на инструмента за самооценка
Всяко твърдение е придружено от скала от 1 до 5, като 1 представлява много ниско знание и 5 представлява високо ниво на знания или от скала от 1 до 5, където 1 представлява винаги, 2: обикновено, 3: понякога, 4: едва ли някога, 5: никога
.
За да получите точна обратна връзка е важно да отговорите честно на всяко твърдение, като мислите за текущата си ситуация, а не как искате да бъдете в бъдеще. Извършвайки последната дейност за самооценка, отделете време, за да размислите върху текущите си знания и компетентност и да помислите честно за нивото си във всяка категория.
Въпреки това трябва да сте наясно, че умението да се преподава, да мотивира и ангажира участниците в учебния процес е непрекъснат и продължителен процес!
Оценка на инструмента за самооценка
Въпреки че е много трудно да се изчисли количествено дидактическите компетенции, знания, нагласи, умения и способности, за да се измери напредъкът на индивида във връзка с оценяваните категории, дават се някои препоръки според получения резултат.
Тази опция може да помогне на участниците да визуализират по-добре нивото си на компетентност и да предприемат действия за подобряване на своите знания, умения, нагласи и способности. Когато се самооцените, ставате активен участник в оценката си, това ви позволява да оцените силните си страни, а също и областите, които трябва да подобрите.
Резултатите от този инструмент определят приоритетни области и трябва да стимулират размисли и самоанализ.
Оценка на обратната връзка
Има 3 нива на препоръки:
ДОБРО ПОЗНАНИЕ ОЦЕНКА МЕЖДУ 186-310
Според този резултат вие демонстрирате добри знания, умения, способности и нагласи, които учителите / обучителите и други училищни служители трябва да имат, за да популяризират съответния учебен опит и уроци по дизайн.
Като силни страни демонстрирате точни познания по темата по тези въпроси и можете да използвате ефективни стратегии, ресурси и данни, за да отговорите на нуждите на възрастните обучаващи се.
Препоръки:
Продължавайте добрата работа и не забравяйте, че добрият преподавател и училищният персонал, както в края на класа, така и в средата на работата си, отразяват ежедневната си дейност и адаптират своето преподаване, взаимоотношения и отношение към възрастния обучаем нужди.
Учителят, обучителите и други училищни служители трябва да поддържат данни / доказателства за проследяване постигането на целите и участието в дейности за професионално развитие. Освен това се препоръчва да участвате в непрекъсната оценка на начина, по който се постигат планът и целите за професионално развитие по начин, който има трайно въздействие върху представянето както на професионалистите, така и на възрастните обучаеми.
За полезни ресурси можете да проверите и модулите за обучение, разработени за проекта STEMS, достъпни на адрес stems-project.eu.
СРЕДНА НИВО НА ЗНАНИЯТА ОЦЕНКА МЕЖДУ 62-186
Резултатите от вашата самооценка показват, че имате
средни знания, умения, способности и нагласи относно ключовите преподавателски компетентности, което отразява необходимостта от предприемане на някои действия, за да се адаптират уроците / съдържанието към условията, способностите и очакванията на възрастните обучаеми
.
Ключови препоръки:
Тази самооценка е първата стъпка за размисъл и коригиране на вашия стил на преподаване. Тя ви позволява да оцените вашите работни навици и взаимодействие с възрастни обучаеми по отношение на ангажираността, управлението на класовете или други дидактически знания, практическо обучение и опит.
Ето защо има
ключови препоръки, които можете да вземете предвид
:
- разработете подходящи дългосрочни и краткосрочни планове и адаптирайте тези планове, когато е необходимо
- комбинирайте теория и практика, използвайки знанията, които идват с опита
- променете навици / практики, които не работят с практики, които оказват влияние върху резултатите на участниците
Чрез проекта STEMS допълнителни материали и ресурси са на разположение на платформата Moodle на адрес stems-project.eu.
НИСКО ЗНАНИЕ ОЦЕНКА МЕЖДУ 0-62
Ниският ви резултат за самооценка показва, че имате нужда от подобрения, за да надградите знанията, уменията и нагласите си. Но не е нужно да се притеснявате, защото за вас са на разположение много ресурси, за да подобрите ключовите знания, споменати в тази самооценка
.
Ето защо има набор от
ключови препоръки, които можете да вземете предвид
: - приспособете стила си на комуникация към начина на комуникация на вашите възрастни учащи
- използвайте Bloom’s Taxonomy като референция
- отделете време за периодична преценка дали планът, целите и стратегиите за управление на уроците работят или се нуждаят от подобрения
- професионалните форуми като срещи в клас, партньорски коучинг, партньорски проверки са полезни инструменти за предоставяне на обратна връзка и прозрения
- прилагайте стратегии за диференциация, специфични за съдържанието, процеса и очакванията на продукта
Чрез проекта STEMS допълнителни материали и ресурси са на разположение на платформата Moodle на адрес stems-project.eu.