Tento nástroj sebehodnocení byl vyvinut v rámci projektu STEMS (Podpora učitelů a zaměstnanců při motivování dospělých žáků), aby pomohl účastníkům: učitelům / školitelům / pedagogům zapojeným do vzdělávání dospělých a nepedagogickým zaměstnancům sledovat, hodnotit a monitorovat rozvoj jejich kompetencí ve vztahu k motivaci účasti dospělých na učení.
Nástroj sebehodnocení vybízí účastníky, aby uvažovali o svých metodách výuky reklamních strategií, které používají k zapojení dospělých do procesu učení. Představuje užitečný nástroj k posouzení nezbytných znalostí / kompetencí, které přilákají účastníky a udrží je po celou dobu procesu. Tento nástroj dále umožňuje účastníkům sledovat jejich pokrok a zaznamenávat své zkušenosti s výukou a prací s dospělými studenty.
Tento nástroj je pouze prvním krokem vzdělávací cesty, kterou předpokládá projekt STEMS (stems-project.eu). Příjemci, kteří se budou účastnit hodnocení sebehodnocení (školitelé, učitelé, zaměstnanci), se vyzývají, aby se zúčastnili studijního programu, který se zaměří na zvýšení jejich kompetencí pro motivaci k účasti a podporu vytrvalosti dospělých ve vzdělávání.
Hlavními cíli nástroje sebehodnocení jsou:
- povzbudit účastníky, aby uvažovali o svých kompetencích / strategiích a nástrojích pro motivování a zapojení dospělých studentů a udržení jejich vytrvalosti ve vzdělávání;
- pomáhat jim hodnotit jejich motivační schopnosti, silné a slabé stránky a lépe reagovat na potřeby poskytovatelů vzdělávání dospělých a dospělých studentů;
- poskytnout účastníkům užitečný nástroj, který lze použít ke sledování jejich pokroku a překonávání překážek;
- podporovat lepší komunikaci a porozumění potřebám dospělých studentů pomocí IKT;
- pomoci učitelům identifikovat překážky, které brání účasti a vytrvalosti dospělých v učení
Obsah nástroje sebehodnocení
Tento nástroj
je určen k použití před tréninkem profesionálního rozvoje, během něj a po něm -
aby účastníci (učitelé / školitelé / pedagogové a nepedagogičtí pracovníci)
mohli sledovat svoji počáteční úroveň kompetencí s tím, jak v průběhu kurzu
postupují, a porovnat ji s koncovou úrovní po absolvování kurzu.
Počáteční hodnocení pomocí nástroje sebehodnocení bude použito k určení stávající úrovně motivační kompetence a hodnocení v polovině a závěrečné hodnocení k měření pokroku.
Skládá se ze sady výroků pro klíčové kategorie, nad kterými by se účastníci měli zamyslet, a poté označit, do jaké míry s výrokem souhlasí, nebo označit, jak vysoká je jejich úroveň kompetencí.
Zahrnuty jsou následující kategorie:
- Teorie učení dospělých
- Mezilidská komunikace
- Řízení žáků
- Zapojení a vytrvalost žáka
- Používání nástrojů IKT
- Marketing ve výuce
Každá kategorie je stručně popsána, aby pomohla účastníkovi pochopit, co znamená dobrá úroveň znalostí pro každou z kategorií. Tímto způsobem může účastník vizualizovat hlavní výsledky nebo důkazy, které jsou požadovány pro dobrou úroveň této kompetence.
V každé kategorii mohou účastníci najít soubor prohlášení, který se skládá z deskriptorů „umí / chápe / povzbuzuje“ k usnadnění reflexe a sebehodnocení kompetencí relevantních ve výuce a motivaci dospělých studentů.
Váhy sebehodnocení
Každé prohlášení je doplněno stupnicí od 1 do 5, přičemž 1 představuje velmi nízkou úroveň znalostí a 5 představuje vysokou úroveň znalostí, nebo stupnicí od 1 do 5, kde 1 představuje vždy, 2: obvykle, 3: někdy, 4: těžko nikdy, 5: nikdy.
Abyste získali přesnou zpětnou vazbu, je důležité, abyste na každé prohlášení odpověděli čestně a mysleli na svou současnou situaci, ne na to, jak si přejete být v budoucnu. Při provádění poslední aktivity sebehodnocení je potřeba čas přemýšlet o svých současných znalostech a schopnostech a upřímně přemýšlet o své úrovni v každé kategorii.
Musíte si však být vědomi toho, že učení se učit, motivovat a zapojovat účastníky do procesu učení je nepřetržitý a celoživotní proces!
Hodnocení sebehodnocení
I když je velmi obtížné kvantifikovat didaktické kompetence, znalosti, postoje, dovednosti a schopnosti, aby bylo možné měřit pokrok jednotlivce ve vztahu k hodnoceným kategoriím, některá doporučení jsou vydávána podle získaného skóre.
Tato možnost může účastníkům pomoci lépe vizualizovat úroveň jejich kompetencí a podniknout kroky ke zlepšení jejich znalostí, dovedností, postojů a schopností. Když sami sebehodnotíte, stanete se aktivním účastníkem vašeho hodnocení, umožní vám to posoudit vaše silné stránky a také oblasti, které musíte zlepšit.
Bodované výsledky tohoto nástroje identifikují prioritní oblasti a měly by stimulovat odrazy a introspekci.
Hodnocení zpětné vazby
Existují tři stupně:
DOBRÉ ZNALOSTI MEZI 186-310
Podle tohoto skóre prokážete dobré znalosti, dovednosti, schopnosti a postoje, které učitelé / školitelé a ostatní zaměstnanci školy potřebují, aby mohli dobře vzdělávat.
Jako své silné stránky prokazujete přesné znalosti výukového předmětu a můžete použít účinné strategie, zdroje a údaje k uspokojení potřeb dospělých studentů.
Doporučení:
Pokračujte v dobré práci a nezapomeňte, že dobrý pedagog, jak na konci hodiny, tak i v průběhu své práce, přemýšlí o své každodenní činnosti a přizpůsobuje učení, vztahy a postoje potřebám dospělých studentů.
Učitelé, lektoři i další zaměstnanci školy by měli udržovat údaje ke sledování dosažení cílů a účasti na činnostech profesního rozvoje. Kromě toho se doporučuje účastnit se průběžného hodnocení podle toho, jak je plán a cíle profesionálního rozvoje naplňován způsobem, který má trvalý dopad na výkon dospělých studentů.
Užitečné zdroje můžete také zkontrolovat školicí moduly vyvinuté pro projekt STEMS, které jsou k dispozici na adrese stems-project.eu.
PRŮMĚRNÉ ZNALOSTI MEZI 62-186
Vaše výsledky sebehodnocení naznačují, že máte průměrné znalosti, dovednosti, schopnosti týkající se klíčových pedagogických kompetencí, což odráží, že je třeba podniknout určité kroky, abyste vzdělávací lekce i obsah výuky lépe přizpůsobili podmínkám, schopnostem a očekáváním dospělých studentů.
Klíčová doporučení:
Toto sebehodnocení je prvním krokem k reflexi a úpravě vašeho stylu výuky. Umožňuje vám vyhodnotit vaše pracovní návyky a interakci s dospělými studenty s ohledem na zapojení, vedení třídy nebo jiné didaktické znalosti, praktickou výuku a zkušenosti.
Proto můžete vzít v úvahu klíčová doporučení:
- vypracujte si vhodné dlouhodobé a krátkodobé plány a podle potřeby je upravujte
- kombinujte teorii a praxi s využitím znalostí, které přicházejí s vašimi novými zkušenostmi
- změňte návyky a postupy, které nefungují za nové postupy, které mají dobrý dopad na výsledky účastníků
- prostřednictvím projektu STEMS jsou další čtení a zdroje k dispozici na platformě Moodle na stems-project.eu.
NÍZKÉ ZNALOSTNÍ SKÓRE MEZI 0-62
Vaše nízké skóre sebehodnocení ukazuje, že potřebujete zlepšit své znalosti, dovednosti a postoje. Ale nemusíte se bát, protože máte k dispozici spoustu zdrojů, které vám pomohou rozšířit klíčové znalosti zmíněné v tomto sebehodnocení.
Existuje tedy řada klíčových doporučení, která můžete zvážit:
- přizpůsobte svůj komunikační styl způsobu komunikace dospělých studentů
- jako reference použijte Bloomovu taxonomii
- věnujte čas pravidelnému hodnocení, zda plán, cíle a strategie řízení školy fungují nebo vyžadují zlepšení
- využijte profesionální fóra, jako jsou třídní schůzky, vzájemné koučování, vzájemné hodnocení, jsou užitečnými nástroji pro poskytování zpětné vazby a poznatků
- aplikujte diferenciační strategie specifické pro očekávání obsahu, procesu a produktu
- prostřednictvím projektu STEMS jsou další čtení a zdroje k dispozici na platformě Moodle na stems-project.eu.